Pelosi, şimdi de Kuzey Kore-Güney Kore sınırında

pelosi-1-300x200.jpg

Güney Kore ziyaretinde hükümet yetkilileriyle bir araya gelen ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi, Kuzey Kore-Güney Kore sınırında görev yapan ABD askerleriyle görüştü.

Pelosi, Twitter hesabından yaptığı açıklamada “Kore Yarımadası’nda demokrasi nöbetçisi olan askerlerimize vatansever hizmetlerinden dolayı Kongre ve ülkemiz adına teşekkürlerimizi ilettik” ifadelerini kullandı.

Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk-yeol’un tatilde olması nedeniyle telefon görüşmesi yaptığını da duyuran Pelosi, “Kongre heyeti ziyaretimize devam ederken, bölgedeki ortaklıklarımızı güçlendirmeye, özgür ve açık bir Hint-Pasifik’i ilerletmeye çalışıyoruz” açıklaması yaptı.Bu haberler de ilginizi çekebilir:


  • dTayvan’a giden Pelosi’den Çin’e mesaj: Bölgedeki statükoyu destekliyoruz​
ÇİN’İN TAYVAN TATBİKATI DEVAM EDİYOR

Öte yandan, Çin’in Tayvan açıklarında dün başlattığı dört günlük tatbikatı devam ediyor.

New York Times’ın haberine göre, koordinatları verilen bölgelerin üçü Tayvan’ın karasuları olarak nitelendirilen bölgenin içinde yer alıyor. Çin’in adaya en yakın tatbikatının Tayvan kıyısına 10 mil uzakta olacağı açıklanmıştı. Tayvan Savunma Bakanlığı da dün yaptığı açıklamada, Pelosi’nin ziyaretinde ada açıklarına 11 balistik füze atıldığını duyurmuştu.

Pelosi, 1 Ağustos’ta Hint-Pasifik ülkeleri turuna çıkarak ilk olarak Singapur’a resmi ziyarette bulunmuştu
 
Üst