İnanç Uysal, Halk TV'de SADAT’a dair bilinmeyenleri anlattı

İnanç Uysal, Halk TV’de ekranlara gelen İnan Demirel’in sunduğu ‘Asıl Mesele’ programına katıldı.

Programda Uysal'ın yanı sıra yer alan konuklar arasında, CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Şenol Sunat, İletişimci Ayşen Şahin, Gazeteci İbrahim Kahveci bulunuyordu.

Programda ele alınan konulardan birisi, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun baskın yaparak kapısına gittiği askeri danışmanlık şirketi SADAT’tı.

İnanç Uysal SADAT’a dair merak edilenleri şöyle anlattı:

“SADAT kelimesinin tasavvufta bir anlamı vardır. SADAT seyitler demektir. Tarikat büyükleri, şeyhler anlamına gelir. Yani seçilen isim oldukça önemli. Reis, tarikat şeyhi tarikat reisi anlamına gelir. Bu meselelerden önce de çok garip geldiği için bakmıştım sitelerine. Bir anonim şirket; iş arıyor. Tüm şirketlerde referans bölümü olur. Onlarda referans bölümü yok. Yani ne yaptıklarını bilmiyoruz. İş yapıyorsanız, referanslarınızı koyarsanız iş bulursunuz.

İslam ülkeleri arasında iş birliği

İkincisi bir misyon manifestoları var. İlginç bir misyon manifestosu; şöyle geçiyor. Silahlı kuvvetlerin iç güvenlik güçlerinin organizasyonu, iç güvenlik ve savunma alanında stratejik danışmanlık, askeri güvenlik, İslam ülkeleri arasında iş birliği, ama bunun askeri olanı. Ve orada bir yerde, daha önceki konuşmalarında haçlılara karşı diye bir ifadeleri var. “

Sunucu İnan Demirel bu sırada, Adnan Tanrıverdi’nin bir ifadesini hatırlattı: “Biz Türk Silahlı Kuvvetleri’nin deneyimini İslam ülkelerinin ordularına aktarıyoruz.”

Uysal bu cümlenin ardından, “Bunu yapması gereken Türk Silahlı Kuvvetleri’dir. Türk Silahlı Kuvvetleri hangi deneyimini aktarıp aktarmayacağına karar verir. Bunu bir ticari faaliyet halinde yürütemezsiniz. Dünyanın hiçbir yerinde yürütemezsiniz. Şimdi bu kuruluşun yasal dayanağı nedir? Böyle bir yasal zemin var mı? Amerikan filmlerinde oluyor bu, biliyorsunuz. O da filmler oluyor. Filmler dışında bir yerlerde böyle bir şey oluyorsa o da gayrı resmi oluyor.”


Kaynak : https://www.muhalif.com.tr/haber/inanc-uysal-halk-tvde-sadata-dair-bilinmeyenleri-anlatti-49961
 
Üst